fbpx

Minden amit a borkóstolásról tudni szeretnél még inkább

Végre! Rászántuk az időt és most itt a jutalom. Ez nem azt jelenti, hogy egyből felhajtjuk az egészet…most nem iszunk, hanem kóstolunk. Kicsit forgasd meg a szádban a kortyot, és ezekre figyelj:

1. SZÁRAZ VAGY ÉDES
Száraz, félszáraz, félédes, édes. Kezdőként egyszerűbb, ha a száraz/édes vonalon mozogsz, a boros címkén feltüntetik, nézd meg mielőtt megveszed a palackot. A száraz sem jelenti azt, hogy ne érezhetnénk édes aromákat benne (méz, selyemcukor, édesfűszerek, csokoládé), ez függ a szőlőfajtától és az elkészítési módtól. Én a magam részéről a szárazra szavazok általában, és nektek is ezt javaslom a hétköznapokra. Az igazán kiváló, egyensúlyos édes bor nem egy könnyű műfaj, ha mégis erre vágyunk, a Tokaji borok között érdemes keresgélni. És a fő szabály: Édes pezsgőt és vörösbort ne igyunk!

feherborok_022. AROMA
Itt aztán igazán tág tere nyílik a képzeletnek. Lehet az alap gyümölcsöktől (citrus, barack, meggy) elrugaszkodva különlegességeket kiérezni a borból. Valakinek ez a medvecukor, ananászos csokoládé, a nagymama levendulás almalekvárja vagy akár egy benzinkút „aromája”. A lényeg, hogy kapcsoljuk össze a borban rejlő ízeket a fejünkben raktározott ízélményekkel. Egy idő után automatikusan felismerjük őket.

3. SAV
Ez adja a borok gerincét, a tartását, ettől lesz friss, élénk és üde. Sav nélkül fáradtnak, kissé laposnak érezhetjük a bort és nem mellesleg az eltarthatóságot is csökkenti, már ha a „pincénknek” vásárolunk. Ha zizegősnek érzed a bort, az azt jelenti, hogy sok a sav benne. Egy másik jele lehet, ha a nyáltermelés megindul a korty lenyelése után, mint amikor citromot veszel a szádba.

4. TANNIN
Főleg vörösborban keressük, a fehérekre nem jellemző. A tannin – más néven csersav- szárító hatású, a szőlőfürt kocsányából, a szőlőszem héjából és magjából származik, valamint az tölgyfahordóból, amiben érlelik. Ha a sav hatására elindult a nyálképződés, a tannin pont az ellenkezője. Kiegyensúlyozza a bort, testet ad neki és struktúrát. Van, aki imádja a tanninos, testes vörösborokat, de ha nem vagytok még biztosak abban hogy ti is ezt szeretitek, akkor ezekkel csak óvatosan. Próbálgassátok, hogy nektek melyik jön be.

5. ALKOHOL
Akkor érezzük egy bor alkoholtartalmát, mikor lenyeljük a kortyot. Ha égeti a torkunkat és a nyelőcsövet (mint egy jóféle pálinka vagy bármilyen tömény) akkor viszonylag sok benne. Általánosságban a könnyű fehér és rosé: 11%-13%, a komolyabb fehér: 13%-14%, a könnyű vörös: 12,5%-13,5%, a komolyabb vörös: 14%-15%, a pezsgő: 10%-12% alkoholfokon az ideális. Ezek az értékek jó útmutatók lehetnek, mikor vásárolunk. Ha csak az égető érzést és az alkoholédességet érzed, borul az egyensúly és elvesznek az aromák, azt pedig nem szeretnénk.

Minél több bort kóstolsz, annál jobban fogod érteni hogy mit iszol, megkíméled magad a felesleges vásárlástól és pénzkidobástól. Itthon és a világon is annyiféle remek bor van amit érdemes felfedezni, soha ne ragadj le egynél csak azért, mert azt már ismered. Bátran kísérletezz, de mindig mértékkel fogyassz alkoholt. Tarts borkóstolót otthon a barátaiddal – már is ott van több palack, amit kipróbálhatsz – vagy menj boros rendezvényekre felfedezni az újdonságokat.

Szerző: Mia | Kövesd a blogját

 

[ux_custom_products cat=”borok” columns=”4″ title=”Kóstolni”]

Vélemény, hozzászólás?