fbpx

Szervezz otthon borkóstolót!

Adtunk már tippeket boros házibulira és úgy általában a borkóstolásra is, most pedig arra adunk tanácsot, ha otthon tartanál egyet. Van pár szabály, amit érdemes lesz betartanod, ha szeretnél egy jól sikerült estét a barátaiddal.

Határozd meg a tematikát!

Legjobb, ha előre megállapodtok abban, hogy mi legyen a téma. Egyrészt egyszerűbb lesz megvásárolni borokat, ha leszűkítitek a kört, másrészt így jobban körül tudtok járni egy témát. Pár példa segítségül:

– egy szőlőfajta (Chardonnay, Pinot Noir, Kadarka…)
– egy magyar borrégió (Tokaj, Szekszárd, Sopron…)
– külföldi borok egy országból vagy régióból (Franciaország, Olaszország, Wachau…)
– egy pincészet szortimentje vagy egy tételük több évjáratból
– pezsgő/habzóborok vagy csak édesborok

wine tastingA borkóstoló

Annyi vendéget hívj, hogy legyen mindenkinek helye leülni és asztalnál, odafigyelve kóstolni, esetleg még jegyzeteket is készíteni. Vendégenként mindenki egy palackkal hozzon, az bőségesen elég, de megbeszélés alapján akár az is lehet, hogy ketten együtt vesztek egy drágább bort. Megkérheted a vendégeidet, hogy mielőtt megvennék, írják meg neked, hogy milyet hoznának, így elkerülheted, hogy az asztalon három ugyanolyan Olaszrizling figyeljen.

A kóstolás előtt van még valami?

Először állítsátok sorrendbe a borokat. Az alapvetés az, hogy a száraztól az édesig, a fehértől a vörösig haladunk. A fiatalabb évjáratokat pedig az idősebbek előtt érdemes megnézni. Ha mindezek alapján végigkóstoltátok (átlagos kóstolómennyiségnek kb. három kortynyi elég) akkor utána jöhet a visszakóstolás, mindenkinek az ízlése, kedve szerint. Ilyenkor már nem kell sorban haladni. A fehérborokat, pezsgőt, rozét mindenképpen, a vörösborokat évszaktól is függően érdemes kissé behűteni. Készülj egy úgynevezett „belövő” borral – ez egy könnyű, a tematikához illeszkedő alapbor legyen vagy habzó – és amíg ezt kortyoljátok és beszélgettek, van idejük lehűlni a boroknak.

Mi legyen az asztalon?

Lehetőség szerint használj fehér terítőt, hogy a bor színét meg tudjátok figyelni. Ne legyen túl sötét, és felejtsd el az illatgyertyákat, dohányzást vagy főzést előtte. A kóstoláshoz legfontosabb a megfelelő pohár! Ha az nincs, ne is állj neki ilyet szervezni. Ha nincs otthon elég borospohár és venni sem akarsz, kérj kölcsön. Hiszen nem kell feltétlenül ugyanolyannak lennie mindegyiknek. Lehet kiöntőt is tenni az asztalra, de minek is?  Komolyra fordítva, aki nem szeretné még a kóstolómennyiséget sem mind meginni, az tudja használni.

tastingMit együnk és igyunk?

Gondoskodj elegendő, szénsavmentes vízről. Ha a vezetékes víznek nincs mellékíze, az is tökéletes és ugyanez vonatkozik az ásványvizekre is. Minél neutrálisabb, annál inkább megfelel a célnak. Előtte és közben lehetőleg ne egyetek, csak kenyeret tegyél ki az asztalra. Szintén a semleges a jobb ebben az esetben is. Ne legyen édeskés vagy sokmagos, az erőteljes ízű barna kenyér sem jó. Utána persze, mikor már csak iszogattok vagy visszakóstoltok, jöhet bármilyen finomság. Sajt, olajbogyó, mártogatós, akár sütemény is.

Egy kis tudás sem árt!

Ha van a csapatban valaki, aki eléggé érdeklődő, vagy vállalkozó szellemű, akkor készülhettek előadással is, az adott szőlőfajtáról, borrégióról, országról. Az interneten sok mindent megtalálni, nem kell túl mélyen beleásni magunkat és heteket ülni a Széchenyi Könyvtárban. Pár mondat bőven elég, de lehetőleg az általa hozott bornak mindenki nézzen utána!

Szerző: Mia

Vélemény, hozzászólás?